Nočno delo je sestavni del mnogih storitvenih dejavnosti, kjer neprekinjeno delovanje podjetja zahteva prisotnost zaposlenih tudi v nočnem času. Toda, kaj pomeni nočno delo, kakšne pravice imajo delavci in kakšni dodatki jim pripadajo? V nadaljevanju predstavljamo ključne informacije za delavce in delodajalce glede nočnega dela v Sloveniji.

Zakonska opredelitev nočnega dela

Nočno delo je v skladu z Zakonom o delovnih razmerjih (ZDR-1) določeno v 150. členu. Nočno delo se izvaja med 23. in 6. uro naslednjega dne, v primeru organiziranih nočnih izmen pa se za nočno delo upošteva nepretrganih osem ur v časovnem obdobju med 22. in 7. uro.

Delodajalci so dolžni voditi evidenco o nočnem delu, ki mora na zahtevo Inšpektorata za delo vsebovati:

  • število delavcev, ki opravljajo nočno delo več kot tretjino delovnega časa,
  • podatke o delavcih na delovnih mestih z višjim tveganjem za poškodbe ali zdravstvene težave,
  • razdelitev nočnega dela po spolu,
  • določitev časovne razporeditve nočnih izmen.

Pravice delavcev pri nočnem delu

Delavci, ki opravljajo nočno delo, imajo posebne pravice, opredeljene v 151. členu ZDR-1. Nočni delavec je tisti, ki opravi vsaj tri ure dela ponoči dnevno ali vsaj tretjino letnega delovnega časa v nočnih urah.

Njihove pravice vključujejo:

  • Podaljšan dopust, saj dolgotrajno nočno delo lahko negativno vpliva na zdravje.
  • Pravico do ustrezne prehrane med delom.
  • Zdravstveno varstvo in nadzor, s katerim se ugotavlja vpliv nočnega dela na zdravje delavca in možnost prilagoditve delovnega mesta.
  • Možnost prerazporeditve na dnevno delo, če se iz zdravstvenih razlogov ugotovi, da delavec ne more več opravljati nočnega dela.

Nočno delo je lahko tudi izmensko, kar pomeni, da mora biti zagotovljena periodična izmenjava. Izjema velja le, če se delavec s stalnim nočnim delom izrecno strinja pisno. Prav tako delodajalec ne sme razporediti delavca na nočno delo, če nima zagotovljenega prevoza na delo in z dela.

Dodatek za nočno delo

Delavcem, ki opravljajo nočno delo, pripada tudi dodatek za nočno delo. Ta dodatek je določen s kolektivnimi pogodbami in je odvisen od dejavnosti, v kateri delavec dela. Poleg dodatka za nočno delo ZDR-1 določa tudi dodatke za nadurno delo, delo ob nedeljah ter delo na praznike in dela proste dni.

Primeri dodatkov za nočno delo po kolektivnih pogodbah:

Kolektivna pogodbaDodatek za nočno delo
Gostinstvo in turizem50 % od osnove
Gradbeništvo40 % od osnove
Trgovina75 % od osnove
Poslovanje z nepremičninami30 % od osnove

Pri Revera Svetovanje vam nudimo pravno svetovanje na področju delovnega prava, vključno z vprašanji glede nočnega dela, pravic zaposlenih in obveznosti delodajalcev. Prav tako vam pomagamo pri pripravi pogodb in uskladitvi z zakonodajo, da boste poslovali brez skrbi.

Za več informacij in individualno svetovanje nas kontaktirajte na info@revera-svetovanje.com ali nas pokličite na 070 602 028.